Ekstraklasa • 18 października 2026

Górnik Zabrze – Piast Gliwice
statystyki przed meczem

Kursy bukmacherów, xG, historia spotkań, przewidywane składy i statystyki obu drużyn.

Górnik Zabrze – Piast Gliwice — statystyki obu drużyn przed meczem
Ekstraklasa  •  18 października 2026  •  12:15
Stadion: Stadion im. Ernesta Pohla  ·  Sędzia: Patryk Gryckiewicz
Autor: Kamil Pietrzak Aktualizacja: 18 października 2026 Dane: wyniki sezonu liczone przez nas, kursy Superbet i LV BET, statystyki meczowe Superbetu 18+ · graj odpowiedzialnie
2,8gole na mecz3,4
1,9średnio strzela1,8
0,9średnio traci1,6
70,0%BTTS50,0%
70,0%over 2,560,0%
2,5punkty na mecz1,6

Zebraliśmy komplet statystyk obu drużyn przed spotkaniem Górnik Zabrze – Piast Gliwice. Wszystkie wskaźniki pochodzą z rozgrywek krajowych i liczymy je sami z surowych wyników. Poniżej znajdziesz porównanie formy, bramek i wskaźników bramkowych, a na końcu to, w którą stronę te dane się przechylają. Na stronie znajdziesz też kursy bukmacherów, xG z bieżącego sezonu, historię bezpośrednich meczów oraz przewidywane składy.

Jakie są kursy na mecz Górnik Zabrze – Piast Gliwice?

Kursy Superbetu na ten mecz to 1,58 za wygraną zespołu Górnik Zabrze, 4,25 za remis i 5,45 za zwycięstwo zespołu Piast Gliwice. Bez marży bukmachera oznacza to mniej więcej 60% szans dla gospodarzy, 22% na remis i 17% dla gości. Poniżej zestawiamy je z kursami LV BET z tego samego odczytu.

ZakładLV BET
1Górnik Zabrze1,581,57
Xremis4,254,40
2Piast Gliwice5,455,55
Obie drużyny strzelą
tak1,821,80
nie1,971,98
Liczba goli
powyżej 2,51,721,72
poniżej 2,52,102,10
Kursy z 18.10, godz. 06:34 · zmieniają się aż do pierwszego gwizdka
Szansa według kursów Superbetu po odjęciu marży
60%Górnik Zabrze
22%remis
17%Piast Gliwice

Rynek bramkowy w ofercie Superbetu: obie strzelą po 1,82, co odpowiada około 52% szans, i powyżej 2,5 gola po 1,72, czyli mniej więcej 55%. Dotychczasowe mecze obu zespołów to 70,0% i 50,0% spotkań z golami po obu stronach oraz 70,0% i 60,0% spotkań z co najmniej trzema bramkami.

Co mówią liczby przed meczem Górnik Zabrze – Piast Gliwice?

Przed tym spotkaniem dane najmocniej różnicują dorobek punktowy i skuteczność. Górnik Zabrze zbiera średnio 2,5 punktu na mecz, a Piast Gliwice 1,6 punktu; pierwszy z nich ma w tym sezonie 10 spotkań, drugi 10 spotkań. Wyższą średnią bramek strzelonych ma Górnik Zabrze — 1,9 gola na mecz wobec 1,8 u rywala.

Po drugiej stronie boiska niższą średnią straconych notuje Górnik Zabrze — 0,9 bramki na mecz, podczas gdy Piast Gliwice traci średnio 1,6. W sumie oba zespoły zdobyły w tym sezonie 37 bramek, co przy ich dotychczasowych rozgrywkach daje obraz pary raczej otwartej.

Pod względem BTTS zespoły są zbliżone — 70,0% i 50,0% — więc ten wskaźnik niewiele tutaj różnicuje. Odsetek meczów z przekroczoną granicą 2,5 bramki wynosi 70,0% u zespołu Górnik Zabrze oraz 60,0% u zespołu Piast Gliwice, czyli 10,0 punktu procentowego różnicy.

Jak wypadają Górnik Zabrze i Piast Gliwice w bezpośrednim zestawieniu?

W tabeli znajdziesz Górnik Zabrze i Piast Gliwice opisane tym samym zestawem liczb. „Gole/mecz” oznacza sumę bramek w spotkaniach drużyny, a progi over mówią, jak często jej mecze przekraczały kolejne granice bramkowe.

WskaźnikGórnik ZabrzePiast Gliwice
RozgrywkiEkstraklasaEkstraklasa
Rozegrane mecze1010
Bilans W-R-P8-1-15-1-4
Punkty na mecz2,51,6
Bramki strzelone1918
Bramki stracone916
Średnio strzela1,91,8
Średnio traci0,91,6
Gole/mecz2,83,4
BTTS70,0%50,0%
Over 1,580,0%100,0%
Over 2,570,0%60,0%
Over 3,530,0%20,0%
Czyste konta33
Mecze bez gola12
FormaWWWRWWWWPW

Która drużyna jest w lepszej formie?

Bilans zespołu Górnik Zabrze w tym sezonie to 8-1-1, a zespołu Piast Gliwice — 5-1-4, licząc kolejno zwycięstwa, remisy i porażki. Górnik Zabrze nie ma obecnie serii dłuższej niż jedno spotkanie. Piast Gliwice nie ma obecnie serii dłuższej niż jedno spotkanie. Forma z ostatnich meczów ligowych, od najstarszego do najnowszego, wygląda następująco: WWWRW oraz WWWPW.

Ostatnie spotkania, jakie Górnik Zabrze i Piast Gliwice rozegrały w rozgrywkach krajowych, razem z wynikami i miejscem rozegrania, zebraliśmy w dwóch tabelach poniżej. To dokładnie ten sam materiał, z którego wyliczamy wszystkie średnie na tej stronie.

Górnik Zabrze — ostatnie mecze

06.09 Cracovia 1:0 W
12.09 Lech Poznań 2:1 W
15.09 Korona Kielce 2:0 W
19.09 Motor Lublin 0:0 R
10.10 Jagiellonia Białystok 3:1 W

Piast Gliwice — ostatnie mecze

29.08 Motor Lublin 2:0 W
04.09 GKS Katowice 3:0 W
14.09 Radomiak Radom 2:0 W
20.09 Pogoń Szczecin 1:2 P
11.10 Widzew Łódź 2:1 W

Jak kończyły się dotychczasowe mecze Górnik Zabrze – Piast Gliwice?

Od 2008 roku te drużyny spotkały się 29 razy. Zespół Górnik Zabrze wygrał 12 meczów, zespół Piast Gliwice wygrał 11 meczów, a liczba remisów to 6. Ostatnie spotkanie, rozegrane 31.01.2026, zakończyło się wynikiem 2:1 (Górnik Zabrze – Piast Gliwice).

12Górnik Zabrze
6remisy
11Piast Gliwice

W 5 ostatnich meczach bezpośrednich padło łącznie 11 bramek. Obie drużyny trafiły do siatki 2 razy, a granicę 2,5 gola przekroczono 2 razy. Przy tak krótkiej serii to raczej tło niż argument, ale pokazuje, jakie mecze te zespoły grają przeciwko sobie.

31.01.2026 Górnik Zabrze – Piast Gliwice 2:1 W
26.07.2025 Piast Gliwice – Górnik Zabrze 0:1 W
17.05.2025 Piast Gliwice – Górnik Zabrze 2:0 P
24.11.2024 Górnik Zabrze – Piast Gliwice 1:0 W
10.02.2024 Piast Gliwice – Górnik Zabrze 1:3 W

Ile bramek pada w meczach tych drużyn?

W spotkaniach Górnik Zabrze pada średnio 2,8 bramki, a w meczach Piast Gliwice — 3,4. Granicę 1,5 gola przekroczyło 80,0% meczów pierwszego zespołu i 100,0% drugiego, granicę 2,5 odpowiednio 70,0% i 60,0%, a próg 3,5 bramki 30,0% oraz 20,0%.

Czystych kont Górnik Zabrze ma 3, a Piast Gliwice — 3. Meczów bez zdobytej bramki pierwszy zespół notuje 1, drugi 2. To dwie wartości, które najlepiej pokazują, czy niski wskaźnik BTTS bierze się ze szczelnej obrony, czy z problemów ze skutecznością.

Ile okazji stwarzają Górnik Zabrze i Piast Gliwice?

Według statystyk Superbetu z bieżącego sezonu Górnik Zabrze ma średnio 1,6 xG na mecz, czyli goli oczekiwanych z jakości stwarzanych sytuacji, a Piast Gliwice 1,3. Górnik Zabrze oddaje przeciętnie 13,6 strzału w meczu, z czego 4,6 celnego, a Piast Gliwice odpowiednio 13,7 i 4,8.

Górnik Zabrześrednio na meczPiast Gliwice
1,6xG1,3
2,0stworzone okazje2,4
13,6strzały13,7
4,6celne strzały4,8
48,2%posiadanie piłki57,1%
5,3rzuty rożne4,8
2,4żółte kartki1,8
12,2faule11,4

Górnik Zabrze strzela mniej więcej tyle, ile wynika z okazji: 1,8 gola na mecz przy xG 1,6. Piast Gliwice strzela więcej, niż wynika z okazji: 1,8 gola na mecz przy xG 1,3. Tak wysoka skuteczność rzadko utrzymuje się przez cały sezon. Średnie Superbetu liczone są z meczów w jego bazie, dlatego mogą się minimalnie różnić od naszych wyliczeń z tabeli wyżej.

Jak Górnik Zabrze wypada u siebie, a Piast Gliwice na wyjeździe?

Ten mecz Górnik Zabrze rozgrywa u siebie, a Piast Gliwice na wyjeździe, więc warto rozdzielić te dwa zestawy liczb. U siebie Górnik Zabrze ma za sobą 4 mecze, ze średnią 2,0 gola strzelonego i 1,5 straconego oraz 100,0% spotkań powyżej 2,5 bramki. Na wyjeździe Piast Gliwice ma 4 mecze, ze średnią 1,0 gola strzelonego i 1,25 straconego oraz 25,0% spotkań z przekroczoną granicą 2,5 bramki.

Łączna liczba bramek w domowych meczach Górnik Zabrze wynosi średnio 3,5, a w wyjazdowych spotkaniach Piast Gliwice — 2,25. Wskaźnik BTTS w tym rozbiciu to 100,0% u gospodarza i 0,0% u gościa. Przy tak krótkich seriach te wartości są mniej stabilne niż średnie ogólne, więc traktujemy je jako uzupełnienie, a nie podstawę analizy.

Jakie są przewidywane składy Górnik Zabrze i Piast Gliwice?

Najpewniej Górnik Zabrze wyjdzie na boisko w ustawieniu 4-3-3: w bramce Philipp Schulze, a w polu Sáček Michal, Rafał Janicki, Josema Sánchez, Erik Janža, Goncalves Bernardo Paulo Guilherme, Jarosław Kubicki, Kacper Urbański, Gonzalez Carmona Peter Federico, Sondre Liseth, Maksym Chłań.

Najpewniej Piast Gliwice wyjdzie na boisko w ustawieniu 4-4-2: w bramce Domen Gril, a w polu Emmanuel Twumasi, Jakub Czerwiński, Juande Rivas, Jakub Lewicki, Quentin Boisgard, Jakub Łabojko, Ivan Lima, Leandro Sanca, Hugo Vallejo, Samuel Ntamack.

Górnik Zabrze 4-3-3Piast Gliwice 4-4-2

Mecz poprowadzi Patryk Gryckiewicz. Trenerem zespołu Górnik Zabrze jest Michal Gasparik, a zespołu Piast Gliwice Daniel Mysliwiec. Potwierdzone składy kluby podają zwykle mniej więcej godzinę przed pierwszym gwizdkiem.

W którą stronę przechylają się liczby przed tym meczem?

Najbliższy rynek według danych
powyżej 2,5 bramki

Najmocniejsze pokrycie w danych ma strona bramkowa. Uśredniony odsetek meczów z przekroczoną granicą 2,5 gola wynosi dla tej pary 65,0%, a w spotkaniach obu zespołów pada średnio 3,1 bramki. To najwyraźniejsza tendencja widoczna w tych liczbach i to od niej zaczynamy analizę tego meczu.

Kupony i analizy w darmowej grupie

To wskazanie kierunku, a nie kupon na mecz Górnik Zabrze – Piast Gliwice: statystyka nie wie nic o dzisiejszym składzie, kontuzjach ani o tym, jak ważne jest to spotkanie dla każdej ze stron. Kursy z tabeli wyżej pokazują, jak ten sam mecz wycenia rynek, i dopiero zestawienie obu obrazów daje sensowny punkt wyjścia.

Konkretne kupony i pełne analizy przed tym oraz pozostałymi meczami dnia publikujemy w darmowej grupie na Telegramie. Trafiają tam propozycje z uzasadnieniem, a nie same liczby — jeśli chcesz zobaczyć, jak z takich danych powstaje decyzja, to najprostsza droga.

Gdzie oglądać mecz Górnik Zabrze – Piast Gliwice?

Mecz Górnik Zabrze – Piast Gliwice rozpoczyna się o godzinie 12:15, 18 października 2026. Prawa do transmisji tych rozgrywek w Polsce ma Canal+ Sport oraz Canal+ online, zwykle razem z dostępem w usłudze internetowej tej samej stacji. Umowy transmisyjne zmieniają się jednak między sezonami, więc przed meczem warto sprawdzić bieżący program nadawcy — my nie prowadzimy transmisji ani nie odsyłamy do nielegalnych źródeł.

Czy to dużo na tle innych rozgrywek?

Żeby wskaźniki z tej strony miały punkt odniesienia, warto zestawić je z ligą, którą liczymy codziennie. W Ekstraklasie w tym sezonie pada średnio 2,97 gola na mecz, 65,6% spotkań kończy się wynikiem BTTS, a 61,3% przekracza granicę 2,5 bramki. Dopiero na tym tle widać, czy wartości Górnik Zabrze i Piast Gliwice są wysokie, czy zupełnie przeciętne.

Zespół taki jak Górnik Zabrze czy Piast Gliwice z BTTS w okolicach 65,6% nie wyróżnia się niczym — informację niesie dopiero wyraźne odchylenie w jedną albo drugą stronę. Ten sam mechanizm działa przy średniej bramkowej: różnica rzędu kilku dziesiątych gola na mecz przy próbie z początku sezonu mieści się w zwykłym rozrzucie.

Czego te statystyki nie obejmują?

Te liczby mówią o tym, co już się wydarzyło, i nic nie wiedzą o dzisiejszym spotkaniu. Przy próbach z początku sezonu pojedynczy wynik zmienia obraz mocniej, niż podpowiada intuicja. Przewidywane składy mogą się jeszcze zmienić, a o kontuzjach, zawieszeniach i wadze spotkania dla każdej ze stron decydują informacje z ostatnich godzin przed meczem Górnik Zabrze – Piast Gliwice.

Jeśli mecz Górnik Zabrze – Piast Gliwice jest jednym z pierwszych, które analizujesz samodzielnie, zacznij od podstaw: jak czytać kursy, czym jest value bet oraz zarządzanie bankrollem. Szerszy poradnik znajdziesz w dziale typy bukmacherskie, a komplet naszych danych w dziale statystyki.

Zastrzeżenie. Ta strona nie jest poradą inwestycyjną ani zachętą do gry. Treści 18+. Hazard może uzależniać — jeśli czujesz, że tracisz kontrolę, zadzwoń pod bezpłatny numer 116 123 albo ustaw limity u bukmachera.

Najczęstsze pytania

Skąd pochodzą statystyki meczu Górnik Zabrze – Piast Gliwice?

Liczby powstają u nas. Bierzemy surowe wyniki ostatnich spotkań Górnik Zabrze oraz Piast Gliwice i przeliczamy je własnym narzędziem. Każda wartość musi dać się odtworzyć z danych źródłowych — kontrola jest automatyczna i odrzuca całą stronę, jeśli choć jedna liczba się nie zgadza.

Czy podajecie typ na ten mecz?

Nie podajemy tu gotowego kuponu na mecz Górnik Zabrze – Piast Gliwice, bo strona ma pokazywać dane, a nie sprzedawać decyzję. Piszemy jedynie, w którą stronę przechylają się liczby, i zawsze dodajemy, czego nie obejmują. Propozycje z pełnym uzasadnieniem trafiają do darmowej grupy na Telegramie, gdzie widać cały tok rozumowania, łącznie z meczami, które uznajemy za nie do ruszenia.

Co dokładnie oznacza wskaźnik BTTS?

BTTS, czyli „both teams to score”, to zdarzenie, w którym gola strzelają obie strony. W zestawieniu Górnik Zabrze i Piast Gliwice podajemy je jako procent meczów z takim wynikiem. Ta sama liczba może opisywać drużynę z bardzo dobrą obroną i drużynę, która po prostu nie potrafi trafić — dlatego obok zawsze podajemy średnią bramek strzelonych i straconych.

Kiedy ta strona zostanie zaktualizowana?

Statystyki na tej stronie opisują stan przed pierwszym gwizdkiem i pochodzą z meczów rozegranych do 18 października 2026. Po zakończeniu spotkania wracamy tutaj i dopisujemy wynik razem z krótkim podsumowaniem, dzięki czemu strona zostaje użyteczna także później. Same wskaźniki obu drużyn przeliczamy codziennie, więc przy kolejnym meczu Górnik Zabrze albo Piast Gliwice znajdziesz już zaktualizowane wartości.

Skąd pochodzą kursy i przewidywane składy?

Kursy odczytujemy z publicznej oferty Superbetu i LV BET, a rano w dniu meczu odświeżamy je na tej stronie. Średnie sezonu razem z xG, historię bezpośrednich spotkań i przewidywane składy bierzemy z serwisu statystycznego Superbetu, naszego partnera. Kursy zmieniają się aż do pierwszego gwizdka, więc przed zakładem sprawdź aktualną ofertę u bukmachera.

Sprawdź też

Analizy meczów
Promocje bukmacherskie
Statystyki drużyn
Statystyki lig
Poradniki
Zestawienia dnia

Liczby To Początek

Statystyki pokazują tendencje. Konkretne analizy meczów publikujemy w grupach VIP. Żaden typ nie gwarantuje wygranej.

Zobacz Pakiety VIP